Jaký typ podlahové krytiny je nejvhodnější do kuchyně?

Když přijde na výběr podlahové krytiny do kuchyně, měli byste zvážit několik faktorů. Musíte rozhodnout, jakého celkového vzhledu chcete dosáhnout. Podle toho zvažte typy dostupných materiálů, cenu a instalaci každého z nich, a jestli lze určitý materiál ve Vašem domě instalovat. Ke správné konečné volbě Vám pomůže srovnání materiálů: jakou vyžadují údržbu, jejich odolnost vůči rozlité vodě a jejich životnost.

Vinyl a PVC

Vinylové podlahy a PVC jsou nejběžnější materiály používané v kuchyni. Jsou odolné vlhkosti a snadno se udržují. Jsou pevné a snesou velký provoz. Jsou odolné vůči poškození a zároveň měkké, takže se spadlý talíř nebo šálek na nich nemusí rozbít. Vinyl i PVC jsou ve srovnání s jinými materiály velice pohodlné pro nohy.

Dlaždice

V kuchyních se také často využívají kamenné nebo keramické dlaždice. Patří k nejodolnějším materiálům, jaké lze použít na místech s velkým provozem. Jsou odolné vodě a snadno se čistí, i když se špína může zachytávat ve spárách. Dlaždice rovněž vydrží pád ostrých předmětů aniž by se poškodily. Naopak nevýhodou je jejich tvrdost a chladnost což není příjemné pro naše tělo.

Dřevo

Dřevěná podlaha má v kuchyních, stejně tak jako ve zbytku domu, nadčasový klasický vzhled, který se hodí do téměř každého typu interiéru. Ačkoli větší množství rozlité tekutiny může způsobit problém, většinu dřevěných podlah nepoškodí, pokud je hned utřete. Dřevo na úkor svojí krásy a přirozenosti bude ale náročnější na poškození a rozhodně bude vyžadovat větší péči, aby si zachovalo svůj vzhled.

Náklady

Když vybíráte vhodnou podlahu do kuchyně, je důležité zvážit celkové náklady na materiál a instalaci. PVC a vinyl bývají obvykle cenově nejdostupnější a s poměrně jednoduchou instalací. Majitelům domů pomůže výrazně ušetřit, pokud si tuto práci udělají sami. Je ale potřeba uvážit schopnosti a zkušenosti kutila, zda-li to opravdu zvládne. Dlaždice se různí v ceně v závislosti na materiálu a povrchu, ale obtížně se s nimi pracuje, proto je vhodnější přenechat tuto práci odborníkovi. Dřevěná podlaha bývá obvykle drahá, ale plovoucí click systémy dávají opět šanci i pro zručné kutily.

Podklady

Když vybíráte podlahu do kuchyně, měli byste také zohlednit materiál a stav podkladu. Pokud současná podlaha není rovná a hladká, před instalací budete muset provést spoustu přípravných prací, které Vám nejlépe zhotoví podlahář. Rozhodně to není jednoduché řemeslo a není to pro každého kutila. Kromě zkušeností a zručnosti musíte disponovat i širokou škálou správného nářadí.

Může vás zajímat: