Vlastnosti korkové podlahy

Přírodní materiály se stále více vracejí do našich domovů. Přispívají tam k dotváření zdravého prostředí, ve kterém trávíme nejvíce času. Typickým představitelem přírodního materiálu je korek, který je šetrný k životnímu prostředí i jako finální výrobek.

Korkové podlahy se opět začínají prosazovat mezi ostatními podlahovými krytinami, a to díky svým nenapodobitelným vlastnostem.

Je to především jejich přírodní charakter a užitné vlastnosti jakými jsou pružnost, odolnost a především výjimečný tepelný a dotykový komfort. Korková podlaha při chůzi „hýčká naše klouby“ a navozuje velmi příjemný pocit pohody v interiérech.

Také snadná údržba a hygienická nezávadnost jsou jejími velkými přednostmi. Korková podlaha nachází uplatnění ve všech obytných prostorách. Je ideální podlahou do ložnic, dětských a obývacích pokojů, kuchyní, šaten, domácích pracoven a odpočinkových prostor.

Záleží především na zvolené povrchové úpravě a tak se můžete setkat s korkovou podlahou třeba i v koupelně. Obecnou podmínkou pro kvalitně provedenou podlahu je rovný povrch a dobrý podlahář, který ví jakou stěrku použít na vyrovnání povrchu, jaké lepidlo na přilepení a jaký olej nebo lak využít pro povrchové úpravy.

Při výběru povrchové úpravy přihlížejte k předpokládanému zatížení a požadovanému vzhledu. Korková podlaha vyžaduje i odborné přebroušení a tmelení, takže se nedoporučuje, aby se do těchto prací pouštěli kutilové. I realizace povrchové úpravy vyžaduje praxi a hlavně cit pro přírodní materiály.

Aby korková podlaha sloužila k vaší dlouhodobé spokojenosti, je třeba dodržovat určité zásady:

  • Správná údržba korkové podlahy
  • Konstantní relativní vlhkost vzduchu 55 procent
  • Používání podložek pod kolečkové židle
  • Včasná obnova ochranné vrstvy

Korkové podlahy mohou být v provedení plovoucí podlahy nebo celoplošné lepené

Korkové plovoucí podlahy se zámkovým spojem spojují přednosti korkových podlah s jednoduchou a rychlou pokládkou. Jsou vhodné pro instalaci na suché, rovné a pevné podklady jako je beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky a anhydrytové potěry.

Vyrábějí se převážně v tloušťkách 10 až 12 mm, ve dvou provedeních zámkových spojů (zasouvací a narážecí) a v různých variantách povrchových úprav. Od povrchové úpravy se odvíjí vlastnosti vybrané podlahy.

Korkové podlahy pro celoplošné lepení se vyznačují příjemnými a nehlučným kroky. Vlastním přilepením získávají vysokou kompaktnost a zvyšují nášlapový komfort chůze.

Jejich výhodou oproti plovoucím systémům je možnost přesného zařezávání např. kolem dveřních rámů, trubek od topení, nábytku a možnost lepení ve velkých plochách bez dodržování dilatačních spár.

Jsou vhodné pro lepení na suché, rovné a pevné podklady jako je beton a dřevovláknité desky. Vyrábějí se převážně v tloušťkách 4 až 6 mm a v několika variantách povrchových úprav.

Může vás zajímat: