Jaký typ dlaždic je vhodný na kuchyňskou podlahu?

Přestože mnozí si pod dlaždicemi představí pouze vinylové dlaždice, jaké obvykle bývají v kuchyních a koupelnách, dlaždice mohou být vyrobeny i z řady dalších materiálů. Předtím, než si vyberete podlahu do kuchyně, je důležité znát fakta. Potřebujete dlaždice, které snesou vlhko, horko a velký provoz, ale přesto jsou atraktivní.

Odolnost

Vinylové podlahy mají tendenci se v rušné kuchyni odřít a poškrábat. Laminátové podlahy jsou odolné a obvykle dobře snáší vlhkost, ale pokud se poškodí, není možné je znovu nalakovat. Keramické dlaždice jsou mimořádně odolné, i když se mohou uštípnout nebo prasknout, když na ně něco těžkého spadne. Díky tomu, že jsou tvrdé, se nádobí, které na ně spadne, často rozbije.

Péče

Všechny typy dlaždic lze vytírat mopem a teplou vodou. Můžete také použít jemný čisticí prostředek, ale doporučuje se vyhnout se abrazivním čističům. Vinylové a keramické dlaždice přináší při čistění práci navíc kvůli tomu, že pod úrovní jejich povrchu jsou spáry. Z těchto spár je potřeba odstranit usazenou špínu.

Náklady

Vinylové dlaždice jsou ze všech dlaždic nejlevnější. Laminát je cenově někde uprostřed a keramické dlaždice jsou z nich nejdražší. Jejich instalace je celkem jednoduchá pro ty z Vás, kteří jsou šikovní, čímž ušetříte další výdaje. Pokud je správně udržujete, keramické dlaždice vydrží víc jak půl století. Laminátové podlahy maximálně 30 let a vinylové asi 15 let. Díky své životnosti jsou proto keramické dlaždice lepší investicí.

Estetika

Keramické a vinylové dlaždice mohou mít téměř jakoukoli barvu nebo design, na jaký si vzpomenete, díky čemuž jsou všestranně použitelné a mohou se hodit i do Vaší kuchyně. Laminátové dlaždice obvykle imitují vzhled dřeva, kamene nebo jiného typu dlaždic. Všechny typy dlaždic jsou na dotek studené, což může být příjemné i nepříjemné v závislosti na počasí. Vinylové dlaždice jsou měkčí, takže jsou pohodlnější pro nohy a tišší než jiné typy dlaždic.

Může vás zajímat: