Jakou podlahu vybrat do kuchyně?

Výběr té správné podlahy pro vaši kuchyni může být skutečně těžkou úlohou. Možností je mnoho a každá má své výhody i nevýhody. A jaké možnosti máme tedy na výběr?

Dlažba

Dlažba je v našich kuchyních poměrně oblíbeným typem podlahy. Vysoká odolnost proti opotřebení zaručuje dlouhou životnost dlážděné podlahy. Nehrozí nasáknutí vodou v případě menší či větší „potopy“, je nehořlavá, hygienická a velmi snadno se udržuje. Výběr barev a vzorů je dostatečně pestrý, takže je z čeho vybírat.
Mnohých však od dlažby odrazuje dojem chladu a neútulnosti, což se však dá vyřešit podlahovým topením.

Korek

Korek není jen materiálem pro výrobu lahvových zátek. Tento přírodní materiál si klidně můžete dopřát i v podobě kuchyňské podlahy. Pro tento účel se používá korek se speciální povrchovou úpravou, díky čemuž se korek stává odolným vůči poškození. Pro korkové podlahy hovoří lehkost materiálu, odolnost vůči vlhkosti, plísním, zvukotěsnost a v neposlední řadě je to i příjemně teplý materiál. Je to také dobrá alternativa podlahy pro alergiky.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha je dalším z oblíbených typů podlahy v kuchyni. Její montáž je jednoduchá, zvládne to každý kutil. Pro naše nohy je příjemnější než dlažba, protože je měkká a teplá. Pro mnohé působí útulnějším dojmem než např.. zmiňovaná dlažba.

Nevýhodou je nižší odolnost proti poškození (např. při pádu ostrého nože) proti vlhkosti, která může způsobit nepěkné vyboulení podlahy.

Pokud se rozhodnete dát si do kuchyně plovoucí podlahu, je dobré nechat si poradit od zkušených prodejců, kteří vám doporučí vhodný druh plovoucí podlahy do kuchyně.

Přírodní linoleum

Podlaha v kuchyni může být tvořena i přírodním linoleem, které má velmi dlouhou životnost. Nepleťte si však linoleum s PVCPřírodní linoleum se vyrábí z přírodních materiálů a jeho základem je lněný olej.

Oblíbené je pro své vlastnosti jako zvukotěsnost, měkkost či pružnost. Pozitivem je i snadná údržba a při chůzí po takovéto podlaze nebudou vaše nohy trpět chladem, protože přírodní linoleum je navíc i příjemně teplé.

Tato podlaha se hodí i pro lidi trpící alergiemi či astmatem díky své antistatické a antibakteriální úpravě.

Seženete ho v různých barvách a vzorech a montáž zvládnete i sami.

Laminát

Laminátové podlahy jsou populární pro svůj pěkný vzhled a přijatelnější cenu než klasické parkety. Pokud si vyberete laminátové parkety s imitací dřeva, jejich podobnost s opravdovým dřevem bude k nerozeznání. Laminátové podlahy dobře odolávají opotřebení a vybrat si lze z množství odstínů. Laminátové parkety se mj. také snadno kladou, takže si s nimi při troše šikovnosti pořadí každý kutil.

Kombinace

Při výběru podlahy do kuchyně se však nemusíte striktně držet jen jednoho typu podlahy, ale klidně můžete zkombinovat několik druhů. Často si lidé dávají např. dlažbu pod a kolem kuchyňské linky, přičemž zbytek podlahy tvoří plovoucí podlaha nebo jiný typ podlahové krytiny.

Důležité je vybrat si takový druh podlahy, která bude ladit se zbytkem místnosti a jejího vybavení, ale také musí něco vydržet, neboť podlaha v kuchyni bývá velmi namáhána.

V dnešní době je však výběr skutečně široký, takže se je potřeba jen pořádně porozhlédnout po různých možnostech a co nejlépe si ze široké nabídky vybrat.

Může vás zajímat: