Pokládka přírodního linolea click systémem

Linoleum je podlahový materiál vyrobený z lněného oleje, dřevěných pilin, juty a dalších přírodních látek. Je k dostání v mnoha vzorech a barvách a často se prodává ve formě pásů, aby se tím zmenšil počet spojů na podlaze. Zatímco tradiční linoleum se instalovalo pomocí lepidla, jeho moderní verze se často realizuje pokládka pomocí plovoucího click systému. Tato technika eliminuje použití lepidla a nepořádek s tím spojený a je pro domácí kutily velmi snadný.

Příprava podkladu

  1. Vyrovnejte podklad! Obruste hrby a hřbety na betonovém nebo dřevěném podkladu a vyplňte prohlubeniny např. latexovým tmelem na podlahy, jsou k dispozici v prodeji i opravné stěrky pro lokální využití. Zkontrolujte podlahu vodováhou a ujistěte se, že je hladká a nerovnost její je maximálně s nerovností 2 mm na 2 m změříme 2 m vodováhou, než budete pokračovat dál.
  2. Podlahu s hluboko vyraženým vzorem pokryjte tmelem-hmotou na podlahy. I když nové nelepené linoleum můžete instalovat přímo na vinyl nebo staré linoleum, podklad musí být relativně hladký a rovný. Na podlahu s drsnou texturou naneste pomocí stěrky hmotu a uhlaďte její povrch, poté stačí ručně obrousit smirkovým papírem.
  3. Pokud máme, tak odstraňte původní lišty po obvodu místnosti. Pomocí kladiva je opatrně odstraňte ze stěn.
  4. Důkladně vyčistěte podlahu od prachu a hrubších částic. Použijte k tomu vysavač.

Pokládka

Pokládka click systému se nijak neliší od pokládky laminátové plovoucí podlahy.

Nač dát při pokládce svépomoci pozor? Teplota místnosti by se měla pohybovat cca kolem 18 – 22 °C. Vlhkost vzduchu v místnosti, kde pokládku chceme realizovat by měla být v rozmezí 50 – 60 % což změříme i obyčejným vlhkoměrem. Pokud splňujeme první podmínky pro pokládku, tak pak musíme vědět na 100 %, že podklad na který budeme pokládat linoleum není v žádném místě vlhkostně problematický jak v době pokládky, tak i do budoucnosti nesmí obsahovat více než 2 % CM zbytkové vlhkosti. Pokud pokládáme na beton, nebo jiný podobný potěr(stěrka, anhydrit, a jiné), musíme použít fólii takzvanou parozábranu min. 0,15 mm, překrýváme pásy min. 30 cm přes sebe. Ta nám zabrání popřípadě ze spodního podkladu průniku zbytkových vlhkostí do podlahy, ta se vyloučí poté stěnami.

Nyní začínáme s pokládkou první lamely a prvním založení řady lamel. První lamelu nepokládáme nadoraz až ke zdi, ale ponecháme asi cca 1 cm dilatační spáru. Její velikost záleží na velikosti celkové plochy. Abychom měli dilatační spáry, aniž bychom museli spáru pořád hlídat, pomohou nám takzvané plastové klínky, které se dají zakoupit ve specializované prodejně s podlahami, nebo si je můžeme i vyrobit například z odřezků lamel a nebo dřeva, pokud máme možnost. Tyto klínky dáme vždy mezi lamelu a zeď, tak aby nám vznikla spára, po celé délce založení první řady a poté ze všech stran u zdí. Raději dejme více klínků, než méně, mohly by se nám lamely rozjet v krátkém spoji, proto dejme klínek i za každý krátký spoj lamely.

 

Pokládka linolea click systémem - pracovní postup 1

Pro dokončení řady musíme zkrátit poslední lamelu tak, aby nám pasovala do zbylého prostoru. Musíme si lamelu otočit o 180° načrtneme délku lamely tužkou a pomocí ruční pilky, přímočarové pily, nebo speciálními nůžkami na řezání laminátu lamelu zkrátíme na danou délku a doložíme. První řada je hotová.

Pokládka linolea click systémem - pracovní postup 2 Pokládka linolea click systémem - pracovní postup 3

Další řadu začínáme se zbylým koncem lamely z první řady, je to pro nás hned začátek nové řady. Krátké spoje v ploše by měly mít mezi sebou odstup minimálně 10 cm. A takto pokračujete až ke konci místnosti.

Pokládka linolea click systémem - pracovní postup 4

Pokud jsme u poslední řady v pokládce lamel, tak musíme odměřit ve většině případů poslední řadu tak, že se nebude zkracovat pouze poslední lamela, ale všechny a to na celou délku mezery, na kterou potřebujeme dokládat lamely. Lamely opět zkracujeme pomocí pily.

 

Pokládka linolea click systémem - pracovní postup 5

Pokud jsme vše zvládli a máme položenou podlahu v celé místnosti, tak nám zbývá pouze olištování kolem obvodových zdí. Zakončovací lišty upevňujete montážním lepidlem, u spojů se doporučuje lišty přitlouct kolářskými ocelovými hřebíčky s malou hlavičkou. Pokud vám vznikne někde malá škvírka, tak použijte tmel v barvě materiálu k zakrytí.

Pokládka linolea click systémem - pracovní postup 6

Teď nezbývá už nic jiného, než poklidit nově položenou podlahu a pochválit se za dobře odvedenou práci.

Může vás zajímat: