Přírodní podlahové materiály

V době, kdy se stále více lidí snaží nenechávat za sebou „uhlíkovou stopu“ a žít ekologicky, jsou přírodní podlahové materiály stále populárnější. Můžete si vybrat z velkého množství různých krytin, z nichž každá má své výhody a nevýhody.

Dřevo

Dřevo je stále nejoblíbenějším podlahovým materiálem, a to z celé řady důvodů. Hlavní z nich je, že sortiment a výběr dřevěné krytiny je velmi široký, sahá od měkkých po tvrdá dřeva, z nichž každé má vlastní jedinečné zbarvení, strukturu, vzor a vzhled. Další důvod, proč je dřevo tak rozšířené, je, že dřevěné podlahy jsou mimořádně odolné, vydrží celá desetiletí jen s minimální údržbou. Na podlahách z tvrdého dřeva se nedělají skvrny a lze je jednoduše vytírat. V každém případě je hlavní nevýhodou tvrdého dřeva cena – podlahy z kvalitního dřeva bývají velmi drahé.

Kámen

Je to jeden z nejstarších typů podlahové krytiny, který se používá už po staletí. Kamenná podlaha bývá často považována za nejkrásnější ze všech přírodních krytin. Existuje mnoho typů, např. břidlice, žula a vápenec, a každý z nich se vyznačuje specifickým vzorem a barvou. Kamenná podlaha je antimikrobiální, což spolu s hladkým nalakováním způsobuje, že se jedná o velmi hygienickou podlahovou krytinu. Také rychle vychladne, což v teplejším klimatu skýtá skvělou úlevu pro horké a bolavé nohy.

Korek

Méně známou podlahovou krytinou je korek. Pochází z přírodního obnovitelného zdroje, vyrábí se z kůry, která dorůstá na stromech. Díky své schopnosti tlumit skýtá ideální volbu pro kuchyně, kde pak zmenší pravděpodobnost, že se spadlý talíř nebo sklenice rozbije. Korek má rovněž mimořádnou schopnost držet teplo a tlumit hluk, což je způsobeno tím, že je z velké části složený ze vzduchu. Nicméně korkové podlahy by se neměly instalovat v prostorách, kde se hodně chodí, protože se snadno poškodí. Také by se neměly používat v místech, kde hrozí vlhkost, např. v koupelně nebo ve sklepě. Přesto ale má výhodu v tom, že jej lze snadno instalovat, je velmi odolný a přírodně hypoalergenní, což jsou důvody, proč je korek jako podlahová krytina stále oblíbenější.

Bambus

Bambusová podlahová krytina je relativně novým příspěvkem na trhu. Má celou řadu výhod. Bambus je pevnější než většina dřeva a je velmi odolný. Protože odolává vodě, je ideální do kuchyně i koupelny. Pro ty, kdo myslí ekologicky, je dobrou zprávou i skutečnost, že bambus je mnohem lépe obnovitelný než dřevo. Roste tak rychle, že za pět let dosáhne dospělosti, zatímco některým druhům dřeva to trvá i desetkrát tak dlouho. Když budete kupovat bambusovou podlahovou krytinu, měli byste se vyvarovat toho, abyste koupili nejlevnější typ. Později byste zřejmě zjistili, že Vaše krytina není zdaleka tak kvalitní jako dražší typy.

Linoleum

Linoleum bývá často zaměňováno s vinylovou podlahovinou. Linoleum je však přírodní materiál, který má s vinylem společné to, že jsou měkké a snadno se udržují. Rozlité tekutiny a skvrny lze jednoduše vytřít. Linoleum je také přírodně hypoalergenní a antistatické, což znamená, že odpuzuje prach, špínu a event. alergenní částice. Linoleum je velmi odolné a – na rozdíl od vinylu, kde je barva a vzor natištěný pouze na povrchu materiálu – barva je u něj zapuštěná ve vláknech, díky čemuž v průběhu času nevybledne. Jeho ohnivzdorné vlastnosti také potvrzuje fakt, že v jednom období patřilo k nejčastěji používaným podlahovým krytinám.

Keramické dlaždice

Keramické dlaždice se vyrábějí z přírodních materiálů jako je keramická hlína a porcelán, a patří k oblíbeným typům krytiny. Jsou k dostání v celé řadě tvarů, velikostí, vzorů a barev a hodí se téměř do každého typu interiéru. Navíc jejich hladký povrch umožňuje z nich rozlité tekutiny a špínu jednoduše setřít. Kromě toho, že se jedná o trvanlivý materiál, vlastnosti keramických dlaždic umožňují, že se pod ně dá instalovat vyhřívání nebo chlazení podlahy, díky čemuž nejsou jen estetickou záležitostí, ale i praktickou.

Může vás zajímat: