O plovoucích podlahách

Stále více výrobců vyvíjí řady plovoucích podlah, protože si zákazníci uvědomují jejich výhody oproti tradičním dřevěným podlahám. Každý výrobce má svou vlastní řadu a mezi nimi bývají rozdíly v množství použitého dřeva.

Typy

Existují jednořadové, dvouřadové a třířadové plovoucí podlahy. Řady jsou vytvořené slepením 17-34 pruhů dřevěné překližky poskládané do vzoru jednoho, dvou nebo tří pruhů. Rozdíl mezi nimi je čistě dekorativní, není zřejmý v tloušťce.

Charakteristika

Plovoucí podlahy jsou vyrobeny z vrstvy dřevěné dýhy, která je z obou stran pokrytá dřevem nebo překližkou. Plovoucí podlahy se skládají z desek a bývají spojeny tradiční metodou čepu a drážky. Podlahové desky existují v různých šířkách, avšak žádnou z nich nelze označit jako lepší – je to záležitost osobního vkusu a stylu.

Instalace

Tradičně se dřevěná podlahová krytina upevňuje k podkladu hřebíky, svorkami a lepidlem. Plovoucí podlahy jsou spojené jen pomocí čepů a drážek, které podlaze umožňují volně ležet na podkladu. Když je složíte, drží ve spojích bezpečně na místě.

Funkce

Všechny typy podlah mají společnou základní funkci: vytvořit pevný povrch k chození. Avšak plovoucí podlahy mají další důležitou funkci. Dřevo se ve vlhkém prostředí rozpíná a v suchém smršťuje. Tento opakující se proces u tradičních podlah způsobuje oddělování se desek. Když necháte podlahu jen tak ležet (neboli vznášet se), umožníte jí přirozeně se rozpínat a smršťovat jakoby to byl jediný kus dřeva. Spoje mezi deskami se nebudou otevírat a  pochody ve dřevě budou pozorovatelné pouze podél okrajů, které jsou však přikryté lištou.

Úvahy

Plovoucí podlahy stojí za zvážení každému, obzvláště na místech, kde se častěji mění vlhkost, například díky vodě ve sklepě. Mají velmi dlouhou životnost, až 80 let, mnohem déle  než byste očekávali, že vydrží tradiční dřevěná podlaha. Snadno a rychle je lze také instalovat.

Může vás zajímat: