Linoleum – výhody, pokládka, údržba

Mnoho lidí si stále plete linoleum s PVC. Linoleem se totiž donedávna nazývalo(slangově) takřka všechno, co nebylo koberec, dřevěná podlaha nebo dlažba. Linoleum je ale vyráběno z přírodních materiálů a s PVC prakticky nemá nic společného.

V současnosti tato krytina zažívá docela velký návrat. Stále víc a víc lidí si uvědomuje její výhody a upřednostňuje linoleum před ostatními materiály i do domácností.

Výhody

Podlahová krytina vyrobená pouze z přírodních materiálů má své nezpochybnitelné výhody. Vytváří doma příjemné prostředí, neškodí alergikům a je hygienická, protože zastavuje růst mikroorganismů.

Jaký typ si vybrat

Pro normální příbytek je ideální linoleum s tloušťkou 2 mm. Na podlahu vašeho bytu je zcela vyhovující a samozřejmě jeho cena je dostupná. Co se týče barev, tak tady je výběr skutečně široký a určitě najdete linoleum hodící se do vašeho interiéru.

Jak jej pokládat

Důležitou podmínkou pro pokládání linolea je dobře připravený podklad. Musí být vyrovnaný, čistý, suchý, pevný a hladký, bez nějakých pohyblivých částí. Když jste se tedy již rozhodli pokládat linoleum, vyzbrojte se velkou trpělivostí, a nebo pokud chcete předejít nevratným defektům na podlaze, svěřte tuto vysoce odbornou práci odborníkovi se zkušenostmi. Ani každý podlahář neumí položit správně linoleum, někteří se z obav do toho ani nepouští, protože nemají potřebné znalosti a vybavení. Udělat spoj na linoleum není opravdu nic lehkého. Linoleum má totiž, jako klasický přírodní materiál, tendenci se hýbat, pracuje se s ním úplně jinak jak s rolovým PVC. Kutilům nedoporučujeme tento materiál pokládat svépomocí. Postup je zhruba takový, že první den se očistí a tmelí podklad, druhý den se linoleum lepí a na třetí den budete tavit. Na to se používá tavné lepidlo, které se spojí s krytinou a podkladem a výsledkem je rovná a nevzdouvající se podlaha.

Jak se o něj postarat

Životnost linolea je dvacet a více let. Nesprávné čisticí postupy a prostředky ji však mohou výrazně zkrátit a nepříjemně poškodit jeho vzhled a užitkovost. Linoleum již při výrobě většinou napustí na ochranu před poškozením při jeho přepravě. My sami se však o něj nejlépe postaráme, když ho budeme utírat na sucho a jednou či dvakrát týdně jej omyjeme vodou bez chemických prostředků. Když je však tak znečištěné, že samotná voda nestačí, můžeme použít i přípravky, nikoliv např. sava a jiné pod., jsou na ně speciální prostředky, které jsou cenově velmi dobře dostupné a PH neutrální.

V žádném případě linoleu neprospějí agresivní čisticí prostředky, které sice špínu odstraní, ale zároveň naleptají jeho povrchovou strukturu. Nečistoty pak pronikají do pórů a velmi těžko se odstraňují. Jak jsme již zmiňovali tak existují speciální prostředky na údržbu linolea, kde vyhovují nárokům této přírodní krytiny.

Může vás zajímat: