Korkové podlahy a podlahové vytápění

Podlahy se dělí na studené (keramická a kamenná dlažba, linoleum, laminátové podlahy atd..) A teplé (korek, dřevo, koberec). Při výběru podlahy se je potřeba zaměřit  na její užitné vlastnosti. Dnes, při růstu cen energií, se doporučuje vybírat teplé podlahy. Teplotní rozdíl mezi teplým a studeným typem podlahy při stejných podmínkách v 20 m2 místnosti může být 1,5 až 2 ºC.

Při podlahovém vytápění tzv. studených podlah je sice tepelný přestup rychlejší, ale v letním období, kdy není vytápění nutné, může dojít k nárazovému výraznému ochlazení vnitřního prostředí. Ze zdravotního hlediska to není optimální.

I u tzv. teplých podlah jsou výrazné rozdíly mezi jejich jednotlivými druhy. Koberec má sice dobré tepelné a zvukové izolační vlastnosti, ale jde o bakteriální materiál, což představuje nevhodné řešení pro alergiky a astmatiky.

Korková podlaha se nabízí v široké škále strukturálních dekorů a barevných provedení. Dělí se na podlahy v provedeních korková dlažba a korková plovoucí podlaha.

Korková dlažba má vysoké využití zejména ve vlhkých až mokrých prostředích, jako jsou koupelny či kuchyně. Důvodem je její nenasákavost a celková odolnost. Na rychlou aplikaci se doporučuje ve větších prostorách použít korkovou nebo korkově-dřevěnou plovoucí podlahu.

Izolační část korkově-dřevěné podlahy tvoří korek na nosné desce HDF. Na desce je vyfrézovaný pevný a přesný klik systém. Konečnou úpravu tvoří speciální upravená dýha s různými dekory.

Při použití otěruvzdorných povrchových úprav s vysokým stupněm rezistence (např. keramický lak) lze tyto podlahy položit i na místa s vyšší zátěží, jako jsou například chodby, obchodní prostory a kanceláře.

Korkovou podlahu (dlažbu i plovoucí podlahu) lze položit i do místností s podlahovým vytápěním, protože limit tepelného odporu je dle normy 0,17 m2 K / W.

korkové dlažby tlusté 4 mm je tepelný odpor 0,05 m2K / W a u korkové plovoucí podlahy tlusté 11 mm dosahuje 0,129 m2 K / W.

Může vás zajímat: