Pokládka laminátové plovoucí podlahy

Mnoho lidí si oblíbí laminátovou plovoucí podlahu už jen díky její jednoduchosti při realizaci pokládky. Trošku zdatný člověk si zvládne laminátovou podlahu položit i sám, pokud tedy samozřejmě máme v nějaké toleranci rovinu podkladní podlahy. Pokud není vhodná rovina pro pokládku, musíme podklad vyrovnat. Tuto práci nechme ale samozřejmě na odbornících. Rovinatost podkladu je jedna z nejdůležitějších faktorů pro realizaci pokládky nejen laminátové plovoucí podlahy, ale i u jiných materiálů. Zda je plocha rovná poznáte tak, že na ni položíte dvoumetrovou lať. Rozdíl ve výšce podlahy na tomto prostoru by neměl být větší než 2 mm na 2 m.

Pokud samozřejmě tento problém nemusíme řešit a máme ideální rovinu můžeme se vrhnout do práce.

Návod jak položit laminátovou podlahu:

1) Nač dát při pokládce svépomoci pozor? Teplota místnosti by se měla pohybovat cca kolem 18 – 22 °C. Vlhkost vzduchu v místnosti, kde pokládku chceme realizovat by měla být v rozmezí 50 – 60 % což změříme i obyčejným vlhkoměrem. Pokud splňujeme první podmínky pro pokládku, tak pak musíme vědět na 100 %, že podklad na který budeme pokládat laminátovou podlahu, tak není v žádném místě vlhkostně problematický jak v době pokládky, tak i do budoucnosti, nesmí  obsahovat více než 2 % CM zbytkové vlhkosti. Pokud pokládáme na beton, nebo jiný podobný potěr ( stěrka, anhydrit, a jiné ) Musíme použít fólii takzvanou parozábranu min. 0,18 mm, překrýváme pásy min. 30 cm přes sebe.  Ta nám zabrání popřípadě ze spodního podkladu průniku zbytkových vlhkostí do laminátu, ta se vyloučí poté stěnami.

2) Pak dejme na parozábranu kročejovou folii(pěnový polyetylen), vyrábí se v různých tloušťkách a s různými vlastnostmi nechte si poradit u prodejce, kterou kročejovou folii vybrat pro pokládku laminátové plovoucí podlahy. Změkčuje nášlap a kročejový hluk.

3) Nyní začínáme s pokládkou první lamely a prvním založení řady lamel. První lamelu nepokládáme nadoraz až ke zdi, ale ponecháme asi cca 1 cm dilatační spáru. Její velikost záleží na velikosti celkové plochy. Abychom měli dilatační spáry, aniž by jsme museli spáru pořád hlídat pomohou nám takzvané plastové klínky, které se dají zakoupit ve specializované prodejně s podlahami, nebo si je můžeme i vyrobit například z odřezků laminátu a nebo dřeva, pokud máme možnost. Tyto klínky dáme vždy mezi lamelu a zeď, tak aby nám vznikla spára, po celé délce založení první řady a poté ze všech stran u zdí. Raději dejme více klínků, než méně, mohly by se nám lamely rozjet v krátkém spoji, proto dejme klínek i za každý krátký spoj lamely.

Pokládka laminátové plovoucí podlahy - návod 1

Dokončení řady, musíme zkrátit poslední lamelu, tak aby nám padla na zbylý prostor. Musíme si lamelu otočit o 180° načrtneme délku lamely tužkou  a pomocí ruční pilky, přímočarové pily, nebo speciálními nůžkami na řezání laminátu lamelu zkrátíme na danou délku a  doložíme. První řada je hotová.

Pokládka laminátové plovoucí podlahy - návod 2 Pokládka laminátové plovoucí podlahy - návod 3

4) Další řadu začínáme se zbylým koncem z první řady, je to pro nás hned začátek nové řady. Krátké spoje v ploše by měli mít mezi sebou odstup minimálně 25 cm. A takto pokračujete až ke konci místnosti

Pokládka laminátové plovoucí podlahy - návod 4

5) Pokud jsme u poslední řady v pokládce lamel, tak musíme odměřit ve většině případů poslední řadu tak, že se nebude zkracovat pouze poslední lamely ale všechny a to na celou délku mezery, na kterou potřebujeme dokládat lamely. Lamely opět zkracujeme pomocí pily.

Pokládka laminátové plovoucí podlahy - návod 5

6) Pokud jsme vše zvládli a máme položenou laminátovou podlahu v celé místnosti, tak nám zbývá pouze olištování kolem obvodových zdí. Zakončovací lišty upevňujete montážním lepidlem, u spojů se doporučuje lišty přitlouct kolářskými ocelovými hřebíčky s malou hlavičkou. Pokud Vám vznikne někde malá škvírka, tak použijte tmel v barvě materiálu k zakrytí.

Pokládka laminátové plovoucí podlahy - návod 6

7) Teď nezbývá už nic jiného, než poklidit nově položenou podlahu a pochválit se za dobře odvedenou práci.

Může vás zajímat: