Jakou podlahu vybrat do haly, předsíně?

Předsíň je často podceňovaná část našich příbytků. Máme ji zafixovanou jen jako místo na odkládání bot, kabátů a bund. Její chápání se však již naštěstí obrací a stále více lidí si na vzhledu předsíně zakládá s tím, že je to první věc, kterou návštěva po příchodu dovnitř uvidí. A důležitým prvkem haly je práce podlaha.

Musí být silná a pěkná

Podlaha v předsíni je nesmírně vytížená, protože po ní šlapeme „v plné zbroji“, což jí zejména v zimních měsících dává skutečně zabrat. Proto musí jít o skutečně kvalitní podlahu.

Samozřejmě, kdyby šlo jen o to, kolik podlaha vydrží, to byste tam mohli mít byť i pancéřovou podlahu. Je tu ještě jedno kritérium, které by měla splňovat, a to kritérium estetické. Jednoduše řečeno, i podlaha by měla být pěkná a spolu s ostatním zařízením, nábytkem, stěnami a vůbec s celým příbytkem by měla vytvářet souhru.

Typy podlah:

Dlažba

Dlažba skutečně patří k nejodolnějším podlahám, ale může zde nastat jeden problém. Je totiž možné, že nebude korespondovat s krytinami v ostatních částech domu či bytu, protože dlažbu si jen stěží dáme do obýváku nebo ložnice.

Je však praktická a snadno se udržuje a čistí. Výrobci nám nabízejí velké množství vzorů, barev i dlaždic různé kvality, ale ne každá volba je pro předsíň ta nejvhodnější. Odstín vybíráme nejen s ohledem na estetiku, ale především tak, aby případná nečistota byla na podlaze vidět co nejméně. Z tohoto pohledu jsou nejpraktičtější dlažby s lehkým dekorem nebo mramorováním, na kterých se nějaké ta nečistota ztratí.

PVC/Vinyl

Velice příjemný materiál na pochůznost a jedinečný především svojí elasticitou. K dostání je dnes i v těch nejvyšších stupních odolnosti s vysokou nášlapnou vrstvou a je tedy jednou z nejvhodnějších variant využití nejen v prostorech chodby, ale i ve zbytku domu/bytu.

Dnešní trh nám dává na výběr řadu vzorů a barev. Některé z nich napodobují i jiné materiály tak, že to na první pohled není poznat. Konečně si můžete dopřát i dlažbu, která „nemrazí“ nebo dřevo, které se snadno udržuje.

Koberec

Je opravdu teplý a měkký, ale do předsíně se vůbec nehodí. A to zejména proto, že ani každodenním luxováním nikdy nedosáhneme to, aby nezešedivěl a nezačal působit „ošuměle“. A nemůžeme přece každou návštěvu nutit, aby se zouvala již před dveřmi, jen aby nám nepošlapala koberec.

Může vás zajímat: