Podlaha do dětského pokoje

Víte, kde děti tráví nejvíce času? Na zemi. Nejprve se po ní přesouvají z místa na místo, později si tam začnou hrát. Správná volba podlahové krytiny se tedy v žádném případě nesmí podcenit.

Obecně se doporučuje podlahovina, která se snadno udržuje, nedrží se v ní prach, roztoči a vše, co je ve vzduchu kolem nás. Vhodné jsou měkčí materiály, které tlumí zvuk, jsou pohodlné také při chůzi a případný pád na ně dítě tak nebolí.

Podlahy vs Komfort, cena, životnost

Pokud se zamyslíme nad tím, jaké typy podlahových krytin je v současné době možné zakoupit, vyjde nám, že jediná méně vhodná možnost pro dětský pokoj je dlažba. Je tvrdá, bez použití podlahového topení studená, takže pro děti, které si na podlaze také hrají, není příjemná.

To už nemůžeme říci o krytinách z dřeva, laminátu, korku, ale i linolea, vinylu či marmolea. Zde výběr záleží jen na rodičích, protože všechny tyto materiály jsou příjemné na dotek, snadno se udržují a jsou vhodné i pro alergiky.

Rozhodující proto bude kromě vzhledu především poměr cena-výkon. Laminátová podlaha nahrazuje vzhled dřevěné podlahy, je teplá a pokud se vypodloží speciální izolační vrstvou tlumící hluk, bude vytvářet v dětském pokoji příjemnou domácí atmosféru. Ideální jsou také její vlastnosti, které dovolují i méně šetrné zacházení, laminát je odolný a dá se koupit za velmi přijatelnou cenu.

Dřevěné podlahy patří mezi finančně náročnější, i ty jsou samozřejmě   příjemné na dotek, jediné proč je není zas až tak vhodné instalovat do     dětského pokoje je jejich měkčí povrch. Je sice příjemný na dotek, ale náchylnější na opotřebení. Pokud projde například dítě v obuvi na ven (se zbytkem kamínků v podrážce) přes pokoj, je více než pravděpodobné, že podlahu poškrábe. To se sice dá   opravit zbroušením, ale takové řešení je jednak finančně náročné a nedá se dělat donekonečna (záleží od tloušťky dřeviny tj.     od tloušťky dýhy popřípadě masivu).

O životnost se nemusíme starat v případě použití linolea nebo marmolea (pozor nezaměňovat s PVC). Oba materiály jsou vyráběny na přírodní bázi, jsou velmi odolné a téměř nezničitelné. Životnost se počítá na několik desítek let. Což je důležité zohlednit při kupní ceně, která je cca kolem 30 EUR/m2. Výhodou marmolea je velká variabilita. Nabízené je v nejrůznějších barvách, které lze kombinovat. Tak můžeme v dětském pokoji vytvořit na podlaze nejrůznější obrazy např. bordury, ale například i skákacího panáka a pod.

Koberce s vlasem nahoru

Podlahová krytina, na kterou nemůžeme zapomenout, jsou koberce. Protože se v nich usazuje prach a nečistoty a víme, že i ten nejlepší vysavač je nedokáže stoprocentně vyčistit, nedoporučují se klást celoplošně.

Vhodné jsou kusové varianty, které pokoj opticky zateplí, a které lze snadněji také vyčistit. Nabízené jsou nejrůznější barvy i dětské motivy. Ti nejmenší ocení koberce s nakreslenými cestami, dráhou a pod. Takový koberec je pak zdrojem nekonečných her, pro rodiče tedy ideální prostředek jak zabavit dítě a nemuset se hry přímo zúčastnit. Ale pozor! Kusové koberce v dětském pokoji nesmíme zapomenout zajistit protiskluzovou podložkou.

Jak nejlépe vybrat?

prověřte kvalitu – životnost – cenu,
barevnost volte neutrální, neokouká se a lépe se kombinuje s ostatním zařízením,
zvolte snadno udržovatelný materiál.

Může vás zajímat: