Laminátové podlahy informace

Vyzařují pocit tepla, jsou vkusné, nevyžadují nadstandardní péči, o jejich dostupné ceně už ani nemluvě … To jsou čtyři hlavní důvody, proč se mnoho lidí rozhoduje namontovat si do svých příbytků právě laminátové plovoucí podlahy.

Vyrábějí se z hoblin a dřevního vlákna, které jsou navrstvené a slisované. Jejich vzory, překrásně imitující povrch dřeva, jsou vlastně jen tapetou, chráněnou velmi kvalitní a odolnou vrstvou laminátu. Na první pohled se však od podlah dřevěných dají jen těžko rozeznat.

Laminátové podlahy se výborně hodí na místa, kde jsou na podlahy kladeny vysoké nároky. Není důležité, zda se jedná o těžší nábytek, pracovny s židlemi na kolečkách nebo kuchyně s pobíhajícími hospodyňkami a dětmi. Stopy na nich nezůstanou ani po běžných kuchyňských chemikáliích. Díky svému kvalitnímu povrchu jsou stálobarevné, snadno se montují a jsou vhodné pro využití při podlahovém topení.

Protože je však laminátová podlaha vyráběná z dřevěného odpadu, patří mezi její největší nepřátele voda. Pokud ji necháme na laminát působit déle, ten pod jejím vlivem nabobtná a zdeformuje se.

Podle nároku na kvalitu můžeme laminátové podlahy rozdělit do dvou skupin: podlahy určené pro komerční využití a podlahy učené do domácností. Každá skupina se dělí na tři třídy, představující vysokou, střední a nízkou zátěž. Nejlepší je poradit se při koupi s odborníkem, ale dá se orientovat i podle piktogramů a čísel vytištěných na originálních baleních. Pokud hledáte správnou podlahu pro ložnice či pokoje, postačí vám i třída 21, naproti tomu do kuchyní je potřeba vybrat si výrobek s třídou 23.

Velkou výhodou je samotná montáž laminátové plovoucí podlahy, která se při renovaci bytu, může položit i na původní podlahu např. s kobercem s krátkým vlasem. V takovém případě se ale musíme rozhodnout pro menší tloušťku laminátových dílů, které se nazývají lamely a většinou jsou prodávány v rozměru 20 x 130 cm. Jednou z dalších nevýhod těchto podlah je ale nízká zvuková izolace, takže by se pod ně měla klást silná zvukotěsná polyetylenová podložka. Posloužit však může i již zmiňovaná původní podlaha, dřevotřískové desky nebo korek. Kvalitní a drahé podlahy jsou již takovou protihlukovou podložkou vybaveny přímo od výrobce a dají se poznat podle spojů impregnovaných voděodolnou látkou a označení HPL – což je označení pro vysokotlaký laminát.

Montáž takové podlahy není příliš náročná a mnoho kutilů si ji dokáže položit samo. Před časem se na spojování jednotlivých lamel využíval systém pera a drážky, ale skládané lamely se museli dohromady slepovat. Dnes je využíván systém mnohem jednodušší a tvoří jej zámkové spoje. Jejich pomocí se lamely, díky maximálně přesným drážkám, pouze jednoduše zaklapnou do sebe.

Pokud laminátovou plovoucí podlahu kladete na betonový podklad musí být rovný a suchý. Případná nerovnost povrchu může dosáhnout max.. 2 milimetry na 2 m délky a 0,5 mm na 20 cm šířky. Jeho vlhkost nesmí překročit hodnoty stanovené výrobcem, které jsou vyznačeny na výrobku.

Může vás zajímat: