Podobá se na dřevěnou podlahu, a není to dřevo, podobá se na laminátovou podlahu, a není to laminát, podobá se na dlažbu, a není to dlažba, může se podobat i na korek, dokonce může mít i vzhled profilovaného plechu, vždy však zůstává měkká na dotek. Podlahové krytiny z měkčeného vinylu dokáží nabídnout opravdu širokou škálu vzorů, mají však i další přednosti.
Podlaha se výrazně podílí na celkové podobě interiéru, kromě vzhledu jsou však při jejím výběru závažné i jiné vlastnosti. K důležitým přednostem vinylových podlah patří například to, že dobře odolávají vodě, vlhkosti i čisticím a dezinfekčním prostředkům, a snadno se z nich odstraňují nečistoty i mastnota. Díky tomu, že nášlapná vrstva je měkká, vydrží, na rozdíl od dlažby či dřeva, i dopad těžkých předmětů.
Moderní vinylové podlahy mají ochrannou vrstvu, která jim dodává potřebnou tvrdost a odolnost proti oděru, chrání je proti rozpíjení od bot a preventivně působí proti usazování nečistot. Obsahují také prvky, které snižují riziko uklouznutí, když je podlaha mokrá. Podobně jako u laminátů, i vinylové podlahové krytiny se dělí podle tvrdosti a třídy zatížení (jsou odvozeny od počtu vyztužujících vrstev, tloušťky nášlapné vrstvy a typu podkladu), takže si podle svých požadavků snadno vyberete ten nejvhodnější typ.
K dobrým vlastnostem vinylu je možné připočítat i to, že je vhodný i na podlahové vytápění. Může tak být teplejší alternativou keramické dlažby. A v neposlední řadě patří k přednostem těchto podlah i cena – právě ona totiž bývá důležitým faktorem při výběru podlahové krytiny. Vinylové podlahy se prodávají za opravdu přijatelné ceny, a přitom nabízejí široký výběr vzorů – od abstraktních, přes reálné imitace různých druhů dřevin či dlažby, až po originální kovový vzhled.
Skladba vinylové podlahové krytiny Novilon
Nosnou vrstvou je skleněné rouno s velkou hustotou, které zajišťuje rozměrovou stálost materiálu. Na něm je vrstva PVC s fotomotivem (dřevo, dlažba a podobně). Pro trvanlivost a odolnost proti otěru je na fotomotiv nanesena čirá nášlapná vrstva. Měkká pěna na rubové straně roznáší zatížení na větší plochu, zajišťuje kromě tepelné a zvukové izolace také tvarovou paměť materiálu, což znamená, že po zatížení se vrátí do původního stavu.
PVC podlaha nebo vinylová podlaha se často nesprávně označuje jako „lino“. Zásadní rozdíl je v tom, že linoleum je přírodní materiál a vinylové nebo PVC podlahové krytiny jsou syntetické. Během druhé světové války vznikl nedostatek přírodních surovin potřebných pro výrobu linolea, proto bylo nutné vymyslet za něj náhradu. Alternativou se stal koncem padesátých let syntetický materiál na bázi ropy.
První PVC podlahu vyrobila společnost Dinamic Nobel, která dříve vyráběla linoleum. Šlo o podlahu z hygienicky nezávadného a přizpůsobivého materiálu vyrobeného poměrně jednoduchou technologií, rychlejší a zároveň levnější než linoleum. Dnešní vinylové podlahové krytiny však udělali velký vývojový skok a s těmi původními, v omezené škále vzorů a pokulhávající kvalitě, už mají společný pouze název.
Na co nesmíme zapomenout?
Podlahová krytina z měkčeného vinylu je měkká, proto by se mohla pod vahou nábytku obtisknout. Moderní kvalitní podlahoviny již obsahují na rubové straně roznášecí pěnu s tvarovou pamětí, která rozloží zátěž na větší plochu a po odstranění zátěže umožní návrat do původního tvaru. Čas, za který se materiál vrátí do původního stavu, závisí na velikosti zátěže, která na dané místo působila. U vinylových podlah je však třeba dbát na to, aby se nepoškodily nadměrným bodovým zatížením.
To může způsobit například příliš těžký nábytek nebo nábytek na nožičkách, které mají malou styčnou plochu s podlahou. V takovém případě je třeba použít takzvané roznášecí podložky. Pozor je třeba dát i u židlí s vinylovými nebo gumovými kolečky, které by mohly na podlaze zanechat barevné šmouhy. Pokud jsou kolečka příliš malá nebo ostrá, je vhodnější vyměnit je za plastové s měkkou dotykovou plochou.
Pokud se bojíte do prostoru s rizikem výskytu vody (například v blízkosti myčky či pračky), položit laminátovou nebo dřevěnou podlahu, ale nechcete se vzdát vzhledu dřeva, zkuste vinylovou podlahovou krytinu:
- imituje přírodní materiály i plastickým povrchem,
- neškodí jí voda a snadno se udržuje,
- její povrch je na dotek příjemně teplý,
- je měkká a odolává pádům předmětů, například nádobí či hraček.
A pokud se vinylová krytina přece jen poškodí, porušený díl se snadno vymění, aniž by se musela rozebrat celá podlaha.
K dalším přednostem vinylových podlah lze připočíst to, že:
- mají menší tepelný odpor než například laminát, což při podlahovém vytápění znamená rychlejší vytopení prostoru,
- nepotřebují dilataci, takže podlaha nemusí mít přechodové lišty, což může představovat estetickou výhodu,
- podlahu lze používat již pár hodin po nalepení.