Vedle tradičních podlah do kterých patří dlažby, koberce, PVC a linoleum, prožívají renesanci především podlahy z přírodního dřeva, ale oblíbenými se staly i laminátové plovoucí podlahy. Ty mají s dřevěnou (plovoucí) podlahou společný vzhled i některé užitné vlastnosti.
Správná podlahová krytina by měla kromě atraktivního vzhledu vytvářet i pocit útulného pocitu i tepla.
Důležitým kritériem při výběru dřevěné či laminátové plovoucí podlahy jsou nároky na údržbu a cena za její realizaci pokládky. Rozdíl v ceně podlah, které v balíku vypadají skoro stejně, skrývá rozdílný materiál, kvalitu jeho zpracování, přesnost výroby, různě dlouhé záruky. S levnějšími, neznačkovými výrobky jsou obvykle problémy, nezapadají dobře, rozestupují se a podobně, tvoří se spáry a výškové rozdíly na lamelách.
Laminátové plovoucí podlahy vznikly jako náhrada a konkurence dřeva, jsou napodobeninou dřevěné podlahy. Staly se běžnou podlahovou krytinou v domácnostech, využívá se i v mnoho v developerských projektech a podobně, kam si lidé nechtějí klást dražší variantu a nemají dostupné finance popřípadě na dřevěnou podlahu. Laminát je levnější verze podlahy, která se dokáže pouze tvářit „dřevěně“.
Ale existuje skupina zákazníků, kteří chtějí mít laminát, protože jsou přesvědčeni, že údržba laminátu je jednoduchá.
Ve světě se laminátové plovoucí podlahy používají spíše jako dočasné řešení s tím, že se po čase vymění tak jako koberec. U nás je však laminátová plovoucí podlaha dlouhodobá investice, proto rozhodnutí pro ni je třeba důkladně zvážit.
Současná nabídka laminátových plovoucích podlah s velkým cenovým rozptylem zahrnuje nejen třídy zátěže, design a vzory, ale také exkluzivní povrchy a struktury téměř k nerozeznání od pravého dřeva včetně exotických druhů v přírodních barvách nebo barevných variacích čímž dávají mnohem víc estetických možností a variant.
Na trhu dnes sortiment s laminátovými plovoucími podlahami hýří pestrostí barev, struktur, stylů a profilů a objevují se stále nové prvky, které posouvají kvalitativní parametry, povrchovou úpravu nebo způsob jejich kladení k stále větší dokonalosti. Mezi nimi lze vybrat vhodnou podlahu do různých interiéru. Při výběru laminátové podlahy hraje vzor, zátěž a barevnost bezpochyby důležitou roli. Vybírat je však třeba pečlivě, protože jednotlivé typy jsou dimenzovány pro různé zatížení a jejich vlastnosti, dané technologií výroby i použitými materiály se dost liší.
Laminátové podlahy se podle možnosti zatížení dělí do tříd:
Třída zátěže | Vhodné pro |
23 | ložnice, jídelny, dětské pokoje, domácí pracovny |
31 | obývák, kuchyně, předsíně, ložnice, jídelny, dětské pokoje, pracovny |
32 | hotelové pokoje, chodby, konferenční místnosti, obchody, kanceláře, obýváky, kuchyně, předsíně |
33 | hotelové haly a pokoje, chodby, konferenční místnosti a sály, obchody, kanceláře |
Lamináty mají různé tloušťky. Základem laminátové podlahy je tzv.. HDF deska. Je to označení pro vysoce zhuštěnou dřevovláknitou desku – dřevotřísku, vrchní vrstva je z dekoračního folie, ta určuje barvu a texturu finálního pohledu. Jde vlastně o fototapetu, potisknutou vzory různých dřevin a jiných dekórů.
Laminátové plovoucí podlahy se montují pomocí suchého zámku tzv.. click systém , tj. suchý spoj bez lepení, kdy se lamely nelepí pouze zaklapnou a ukládají jako plovoucí na rovný a suchý podklad. V minulosti se spoje lepili, ale dnes už se tento systém nepoužívá.
Vlastnosti laminátových podlah:
- rychlá montáž,
- přijatelná cena,
- snadno se udržují,
- rychlá montáž,
- výběr mnoha dekórů
Nevýhody laminátových podlah
Nevýhodou laminátových podlah jsou zejména špatné zvukově izolační vlastnosti. Kvalitnější podlahy mohou být doplněny pryžovou podložkou, kde mají ze spodní strany od výrobce instalovanou podložku, která brání šíření hluku při chůzi. Levnější podlahy je nutné podložit tzv. kročejovou izolací.
Handicapem laminátových podlah vůči dřevěným je také nemožnost renovace. Poškozenou podlahu totiž nelze přebrousit, ale je nutné ji až k poškozenému místu rozebrat a dílec vyměnit.. Navíc, u lepených systémů se poškozený dílec prakticky vyměnit nikdy nedá. U systémů zámkových spojů se mohou při výměně jednotlivé lamely poškodit pří neodborném rozebírání.
Další nevýhodou oproti dřevěným podlahám je fakt, že jsou chladnější a méně příjemné na dotyk.
U moha výrobců se cca každé dva roky obměňují kolekce, takže pokud si zakoupíte podlahu, mějte na paměti mít vždy nějaký materiál navíc, abychom mohli mít při poškození lamely v zásobě na případnou výměnu.
Pokud mají sousedé nad vámi plovoucí laminátovou podlahu a „zapomněli“ na kvalitní akustickou podložku, máte prostě smůlu. Slyšíte úplně všechno, protože laminátová podlaha zesiluje již zmiňovanou hlučnost.
Kde zakoupit laminátovou plovoucí podlahu
Doporučuje se koupit ať už dřevěnou či laminátovou plovoucí podlahu u renomovaného dodavatele ve specializovaných prodejnách a objednat si ji zároveň s odbornou montáží, tedy i s potřebným příslušenstvím a přípravou podkladu, kde Vám odborník zajistí celkový servis.
Každý materiál má své „pro“ i „proti“. A hlavně, ne každý se hodí do každého prostředí. Proto se nerozhodujte jen podle toho, co se Vám líbí, ale vybírejte materiál, který bude i praktický, bezpečný a cenově dostupný. Pamatujte přitom: stůl či židli vyměníte snadno, ale podlaha by vám měla sloužit několik let. Šetřit se proto nevyplatí.
Rozhodně bychom se neměli řídit pouze financemi. Většina levných krytin se časem rychle prodraží. Podlaha je totiž nejvíce namáhanou částí bytu či jiných prostorů.