Jak vybrat plovoucí podlahu?

Pokud bydlíte v paneláku, skutečně nemáte mnoho možností, jakou plovoucí podlahu vybrat. Problémem je, že jste omezeni výškou podlahy, a právě kvalitnější podlahy jsou tlustší. Další problém je osazení dveří. Pokud nepomůže podložka pod panty, je potřeba je ořezávat. Nikdy si tedy nekupujte nové dveře před osazením podlahy, hlavně ne ty bezpečnostní. Pokud jste se rozhodli pro plovoucí podlahu, snížíte si jednoznačně prašnost v bytě, což je dobré hlavně pro alergiky.

Na základě čeho se rozhodovat?

Pokud jdete investovat do plovoucí podlahy, nenechte se prosím zlákat nejlevnějšími, tedy i nejméně kvalitními výrobky. Uvědomte si, že podlahu kupujete na delší dobu, ne na pár sezón.
Při rozhodování byste měli brát v úvahu jednak kvalitu a za druhé estetiku. Současné trendy se přiklánějí na stranu přírody. Ať už jde o klasickou nebo exotickou dřevinu, svým dezénem dokáže vytvořit soulad s jakýmkoli stylem. Trendy tedy upřednostňují dřevěnou podlahu.

Dřevěná, nebo laminátová podlaha?

Laminátová podlaha je cenově dostupnějším kompromisem dřevěné podlahy. Na první pohled jsou dekory laminátových parket imitující dřevo k nerozeznání od dřevěných podlah. Nabídka je velmi bohatá a škála dekorů a barevných odstínů prakticky nevyčerpatelná. Pro dřevěnou podlahu mluví i to, že investujeme sice o něco víc než do jiných druhů podlah (lepení, broušení, lakování), ale tato podlaha se nám odvděčí tím, že nám bude déle a dobře sloužit.

Jakou barvu a odstín vybrat?

Při rozhodování pamatujte, že od barvy podlahové krytiny bude záviset optická citlivost na nečistoty. Z hlediska ošetřování jsou extrémně bledé nebo tmavé povrchy nejchoulostivější. Pokud jste se rozhodli pro podlahu z přírodního materiálu, musíte počítat s tím, že dřevina věkem změní svůj odstín. Do menší obytné plochy, kterou potřebujete opticky zvětšit, si vyberte světlejší nebo neutrální tóny. Na vytvoření příjemné a útulné atmosféry zvolte tmavší odstín.

Povrchová úprava plovoucí podlahy

Můžeme si vybrat ze tří vzhledových skupin velkoplošných dřevěných podlah:
  • natur – podlaha z lamel s barevně téměř stejnou decentní strukturou – působí reprezentativně;
  • standard – podlaha s lamelami s pestřejší, barevně jemně odlišnou strukturou a se vzácně se vyskytujícími boulemi;
  • country – živě působící podlaha s lamelami s přirozeně pestrou strukturou s boulemi a žilkami, s mírně odlišnou barvou bělového a jadrného dřeva.
Velkoplošné podlahy z exotických dřevin nemají tak velké odlišnosti ve struktuře jako podlahy z evropských dřevin. Barevná pestrost souvisí s druhem dřeviny – například Merbau mozaika má větší barevnou škálu než velkoplošná podlaha. Pokud chceme netradiční podlahu, pouvažujme nad velkoplošnou dřevěnou podlahou z bambusu. Je velmi tvrdý, což dovoluje jeho použití i v místnostech s větším zatížením. Má příjemný vzhled a vyrábí se ve světlém a karamelovém zabarvení.

Může vás zajímat: