Podložky pod plovoucí podlahy – otázky a odpovědi

Jaké jsou typy podložek pod plovoucí podlahy (včetně podlahového topení)

Na našem trhu je celá řada podložek pod plovoucí laminátové, dřevěné a korkové podlahy. Není vždy snadné se v tom jako laik zorientovat, jakou podložku pod danou podlahu použít. Při výběru musíme mít na paměti hned několik informací o podlaze, která se na ni bude pokládat, dále jaké tam bude zatížení a na jak dlouho podlahu pořizujeme. Podložky rozdělíme na standardní a na podlahové vytápění, v rolích nebo v deskách dále na levné a kvalitní. Rozdíl mezi podložkou a kvalitní je asi tak 25 let rozdílu, zatímco levnou podložku přibližně ve středně zatěžovaném provozu po 5-6 letech vymetete koštětem. Kvalitní podložka je konstruovaná tak, aby vydržela životnost podlahy. Podložek je opravdu celá řada, jen vybrat vhodnou tu správnou. Nejčastější chyb se zákazník dopouští, když si dá kvalitní plovoucí podlahu například dřevěnou s třicetiletou zárukou a pod ní položí levnou podložku s životností 6 let. Pak dochází k tomu, že podlaha „klape a je hlučná“ z důvodu, že podložka tam již není.

Kde se používají

Podložky se používají pod veškeré plovoucí podlahy, které nemají na sobě již podložku instalovanou jako např. Selenzio podložka, která je dodávaná přímo u některých kolekcí podlah např. Egger.

V čem se liší a jak fungují

Prvořadý úkol podložek je tlumit kročejový hluk. Podložky se liší především v kvalitě technologického zpracování, váhově, rozměry, barvou, použitím, instalací, životností a samozřejmě to vše ovlivňuje jejich pořizovací cenu.

S jakou cenou musí zákazník počítat

Zákazník než začne vůbec u uvažovat o ceně, tak by si měl položit několik otázek …

  1. podlahu chci mít doma na jak dlouho ?
  2. záleží mi na pocitu chůze ?
  3. co rozléhající se hluk v místnosti ?

všechny a né jen tyto otázky ovlivní v konečném součtu cenu podložky, která se může pohybovat od 8,- až 130,- Kč za 1 m2.

Vaše zkušenosti, tipy apod

Zkušenosti naše a našich napravených zákazníků, kteří si vyzkoušeli levnou podložku je jednoznačně dát pod podlahu to co tam má být a né to co tam „může“ být. Je třeba si uvědomit, že podlaha je v bytě nezatěžovanější věc, a proto jí věnujme náležitou pozornost při výběru a i následné údržbě, aby nám dlouho vydržela jako nová.

Jak to všechno vypadá v praxi?

Do prodejny vejde zákazník s tím, že chce položit plovoucí podlahu. To je otázka první a druhá je kolik to bude stát. Tak jako většina zákazníků položí tyto dvě otázky za sebou, tak většina podlahářů sáhne po co nejlevnější laminátové podlaze ve snaze ohromit zákazníka, jak je levný. Chyba! A to rovnou na obou stranách, jak na straně zákazníka, tak na straně podlaháře.

Jak by to správně mělo vypadat?

Zákazník vejde do prodejny a zeptá se prodejce / podlaháře chtěl bych plovoucí podlahu do obývacího pokoje, jakou mi doporučíte a pokud si u vás vyberu co všechno to obnáší ? Obchodník / podlahář by měl zákazníkovi nabídnout to nejlepší co má, protože si to zaslouží, když už ho navštívil. Nabídnout krásnou dřevěnou podlahu do obýváku musí být radost. V případě že zákazník chce laminátovou podlahu nabídne mu vhodnou pro jeho potřeby. Pod takovou podlahu je vhodné dát kvalitní podložku, která vydrží životnost podlahy a to v žádném případě není pěnová podložka. Obchodník by měl zákazníka vyzpovídat, jaký je stávající stav podlahy, zda tam je cementový potěr nebo dřevěná podlaha např. stará prkna. Zda je místnost podsklepená, v případě, že není, je-li dostatečně odizolovaná a zde se dostáváme k tomu správnému místu, kde zákazník dostane většinou ten servis, pokud nenavštívil síť velkých obchodních domů, kde se prodává vše včetně podlah. Tam těžko bude hledat servis tohoto druhu např. zaměření zakázky, odborné posouzení stávajícího podkladu, změření rovinnosti a vlhkosti podkladu a popřípadě navrhnutí řešení. V neposlední řadě odborné pokládky se zárukou.

Odborná firma si s výběrem podložky pod podlahu ví rady, jen se mnohdy zbytečně nechá zatlačit zákazníkem kvůli ceně do kouta a sáhne po pěnové podložce . Panuje mezi zákazníky milný mýtus, že čím silnější pěnová podložka, tím lepší tepelná izolace. U plovoucích podlah by podložka měla být co nejtenčí a dostatečně kvalitní v tlaku. Příliš tlusté podložky s malou hustotou jsou příčinou 80 % reklamací na laminátové plovoucí podlahy. Na příliš měkké silné podložce trpí spoje / zámky plovoucích podlah/ a dochází k jejich prasknutí. Zde je ideální použít podložku např. Izofloor nebo Benefloor 3 mm, která je vhodná na všechny a pod všechny tipy plovoucích podlah. Kde je podlahové topení je vhodná podložka např. Tuplex.

Podložky Izofloor a Benefloor se pokládají vždy na parotěsnou fólii, v případě, že podklad není dřevěný, tam se parotěsná fólie nedává. Fólie se přeloží 20cm přes sebe a přelepí izolační páskou. Podložky jsou buď v rolích nebo v deskách a kladou se vedle sebe. Nevrstvíme přes sebe.

Na podlahové topení použijeme pod podlahu Tuplex, který se pokládá vedle sebe a přelepí parotěsnou páskou a nebo se použije Tuplex s 20cm samolepícím přesahem. Pod Tuplex není potřeba dávat parotěsnou fólii, ta je již v podložce samotné.

Podložky jsou dodávány v různém balení. Pro snadnou pokládku je velice oblíbený Izofloor a Benefloor neboť je v deskách a dobře se s ním manipuluje. Rozměry jsou 9,79 x 0,59 tl. 3 mm a k dostání jsou také v rolích 1,1m šíře x 200m běžných, síle 2 mm

Výška podložek je různá dá se říci, že od 2 mm do 8 mm výšky. S touto výškou je zapotřebí počítat při pokládce a přičíst ji k síle podlahy.

Dále jsou podložky z vlnitého papíru, korku, extrudovaného polystyrenu, polyetylénové, dřevovláknité desky a jiné..

Podložky se na sebe nevrství, tím vzniká další vzduchová kapsa, díky které se přenáší hluk.

Může vás zajímat: