Odolnost podlahy z PVC

V dnešní době, kdy u kuchyňských linek existuje řada imitací dekorů, ať už v dřevěných provedeních či jiných, se přímo nabízejí možnosti použít i PVC podlahové krytiny v kombinaci s dekory imitujícími dřevo. V tomto článku si povíme, kam všude je vhodné PVC použít a jaká je jeho odolnost vůči mechanickému poškození.

PVC je jeden z nejrozšířenějších materiálů, který se na podlahy používá. Téměř každý měl doma už tenkrát lino (dnes výraz lino je používán správně pro přírodní linoleum, s PVC nemá nic společného) a poslední dobou opět narůstá jeho obliba použití v domácnostech, ale i v komerčních prostorech.

PVC podlahová krytina umožňuje širokou možnost designérského ztvárnění v různých imitacích přírodních materiálů. Pod její čirou nášlapnou vrstvou se skrývá obrazec, jehož vzhled se díky moderním technologiím může podobat imitacím dřeva, kamene, dlažby, nebo něčeho úplně neobvyklého či dokonce extravagantního. U PVC, stejně jako i u jiných podlahových krytin, je potřeba ještě před výběrem dekoru si ujasnit, kde bude PVC umístěno. O vhodnosti jeho využití v daném prostoru rozhoduje především jeho nášlapná vrstva. Ve skladbě PVC je to transparentní vrstva, která se nachází na dekorovou částí a chrání nám tak nejenom dekor, ale i zbytek materiálu před mechanickým poškozením.

Pro bytové prostory se nejčastěji používá nášlapná vrstva v rozmezí 0,25 – 0,40 mm, pro komerční prostory je vhodné volit sílu nášlapné vrstvy alespoň 0,60 mm. Jednoduše můžeme říct, že čím větší nášlapná vrstva, tím větší odolnost materiálu. Pochopitelně musíme očekávat, že odolnější materiály s vyšší nášlapnou vrstvou budou i cenově dražší.

Poté, co máme jasno do jakých prostorů PVC umístíme a zvolíme si dle toho jeho odolnost, tak na řadu přichází ta nejpříjemnější část, kterou je výběr dekoru. Jak už bylo vzpomenuto, tak dnešní svět PVC podlah drží krok s aktuálními trendy dekorů a je tak radost si vybrat mezi pestrou škálou všemožných imitací.

Může vás zajímat: