Jak odstranit linoleum – návod

Ať už modernizujete svůj domov, nebo odstraňujete opotřebovanou poškozenou podlahu, odstranění linolea je nutné zlo. I když někdo raději položí novou podlahu na staré linoleum, někdy to tak udělat nelze, obzvlášť pokud je linoleum zkroucené nebo poškozené. Například u starých čtverců můžeme mít i některé už uvolněné od podkladu. Ačkoli to není nejpříjemnější úkol, na konec se vyplatí.

Návod jak odstranit linoleum:

Nařežte linoleum ostrým nožem nebo břitvou na menší pásy, pokud nepůjde strhávat staré linoleum ručně, tak jej nařežte na malé kousky a začněte jednotlivé kusy strhávat. Někdy toto jde i ručně, ale pokud ne, dá se ve specializovaných prodejnách zapůjčit takzvaná strhávačka linolea, která vám pomůže k tomu, že to co nezvládneme vlastní silou, tak zvládne mechanika.

Pokud je podklad z betonu, pomocí horkovzdušné pistole změkčete lepidlo pod jednotlivými kusy linolea. Zahřejte a sloupněte kus po kuse, dokud neodstraníte všechny. Pokud i tato varianta nebude optimální, tak na zbytky můžeme použít kotoučovou brusku na podlahy s vhodným nástavcem. Opět vám poradí v půjčovně jak postupovat při nákupu ostatního materiálu.

Pokud je linoleum na dřevěném podkladu, může se stát, že podklad nezachráníme. Nedá se dopředu odhadnout, zdali jej odlepíme lokálně i s podkladem, nebo se nám podaří linoleum dokonale odlepit, aniž bychom poničili podklad. Potom bysme museli opravit podkladní podlahu před pokládkou nového materiálu.

Tipy a upozornění:

  1. Bruska na podlahy vám může být při odstraňování odolného linolea velmi užitečná. Půjčte si ji a řiďte se návodem k obsluze.
  2. Strhávačka linolea – pokud vám nestačí lidské síly, tak si vezměte dokonalého pomocníka.
  3. Nepoužívejte agresivní chemikálie, které by mohly poškodit podkladovou podlahu, nebo vaše zdraví. Pokud se rozhodnete použít při odstraňování lepidla nějaký chemický prostředek, pozorně si přečtěte návod k použití a řiďte se jím.

Může vás zajímat: