Typy podlahových krytin

Výběr podlahových krytin je stejně široký jako jsou požadavky lidí. Můžete si vybrat z velkého množství stylů a barev. Podle slov odborníka by se spotřebitelé, kteří si chtějí koupit podlahovou krytinu, měli řídit následujícími základními tipy: „Podle mého názoru byste měli vyhledat firmu, která poskytuje ohledně podlah veškerý servis, od změření ploch podlahy přes výběr vhodné krytiny až po samotnou instalaci. Měli byste také sdělit prodávajícímu počet členů Vaší rodiny, jestli máte domácí mazlíčky a jak moc se bude po podlaze chodit. Tyto informace pomohou prodávajícímu navést Vás správným směrem.

Koberec

Výhodou koberců je pohodlí, měkkost, teplo a tichost. Čím pevnější je struktura koberce, tím déle vydrží. Existuje pět základních typů koberce, z nichž každý nabízí jiný vzhled a funkci: vázané, tkané, všívané, vpichované, chemicky pojené. Tkané koberce jsou dostatečně pevné, takže je možné je použít v kterékoli místnosti, a na jejich povrchu se snadno nezachytává špína ani nedělají otisky nohou. Jiné vypadají luxusně a nevyžadují náročnou údržbu. Další jsou odolné a vhodné pro rodiny s dětmi, odolné vůči skvrnám a vhodné pro velký provoz. Dále existují luxusní koberce se sametovým povrchem, které působí pevně a jsou odolné skvrnám. Na těch se však daleko snadněji otisknou stopy než na tkaných kobercích.

Laminát

Laminátová krytina se vyrábí v množství barev a designů, napodobuje realisticky dřevěné, kamenné nebo břidlicové dlaždice i se spárami. Výhodou laminátových podlah je realistický vzhled, přitom se však vyhnete nepříjemnostem s čištěním zanesených spár. Díky speciálnímu systému spojování pomocí čepu a drážky není při instalaci potřeba lepidlo, hřebíky ani svorky.

Vinyl

Nové výrobní technologie umožňují, aby vinylové dlaždice imitovaly strukturu kamene, keramických dlaždic nebo dřeva. Vinylové podlahy skýtají výběr z téměř nekonečného množství barev a stylů. Můžete si je zakoupit ve formě dlaždic nebo v roli.

Dlaždice

Pokud toužíte po eleganci, dlaždice jsou pro Vás nejvhodnější. Vyrábějí se tři hlavní typy. Porcelánové dlaždice jsou uměle vyrobené a představují pro dům velkou hodnotu. Tyto dlaždice jsou velmi odolné vůči vlhku, bakteriím, pachům, skvrnám a drsným čisticím prostředkům. Keramické dlaždice se vyrábí z hlíny a jsou nejčastěji používaným typem v domácnostech. Kamenné dlaždice jsou přírodní nadčasová klasika, která se používá už po staletí. Mramor, travertin, žula a břidlice jsou příklady kamenů, které si můžete domů pořídit.

Dřevo

Dřevěné podlahy jsou klasika a zdá se, že nikdy nevyjdou z módy. Snadno také vyřeší otázku odstínu celé místnosti. Základní dělení dřeva je na masivní a zpracované. Masivní dřevo je tradičním typem podlahy. Není složeno z vrstev a dá se obrousit a znovu nalakovat. Zpracované dřevo se dá rozdělit do dvou skupin: krytina ze zpracovaného dřeva a plovoucí podlahová krytina. První z nich se skládá z několika vrstev kvůli pevnosti a bývá nalakována už ve výrobě. Na dosavadní podlahu se lepí lepidlem nebo přibíjí hřebíky. Plovoucí podlahu můžete instalovat na jakýkoli povrch. Nebývají připevněné k podkladu a instalace je snadnější a rychlejší.

Může vás zajímat: