Údržba a čištění laminátové plovoucí podlahy

Pár rad jak čistit a udržovat laminát v čistotě…

  1. Nečistoty bychom měli redukovat a omezovat již při vchodu do domu. Před venkovními dveřmi by jsme měli použít rohož, nebo čistící zónu pro otření obuvi od venkovních nečistot, hrubých částic ať už letních kamínků tak i zimních solí a pod. abychom omezili styku těchto elementů s laminátovou plovoucí podlahou.
  2. Jak je tomu nejen u laminátové plovoucí podlahy, tak i u ostatních kratin se doporučuje co nejvíce suché čištění, což je vysávání, ale POZOR jen se štětinkami poté zametání a vytírání mopem. Mop musí být pouze navlhčený, ne mokrý, nebo je možnost zakoupení speciálního mopu už s nádržkou, která má v sobě obsah speciálního, čistícího prostředku na údržbu laminátové podlahy.
  3. Mějte prosím na vědomí že tekoucí voda není vhodná, i-když známe pořekadlo co je mokré to je čisté, tak v tomto případě to takto nepraktikujte. Vedlo by to pouze k trvalému poškození podlahy.
  4. Čištění vlhkým mopem by se mělo užívat pouze tehdy, pokud je laminátová plovoucí podlaha silně znečištěná. Při vytírání vlhkým mopem dejte pozor i na spáry, které jsou na plovoucích laminátových podlahách na vrchní části lamel a to z důvodu zbylé vody.
  5. Pokud se nám stane, že se rozlije jakákoliv tekutina na krytinu hned jí musíme utřít.
  6. Pokud máme v místnosti, kde je laminátová plovoucí podlaha např. květináče, které zalíváme, dbejme na to abychom kytku nepřelili a nezůstala voda na krytině.
  7. Nepoužívejte žádné čistící prostředky, které nejsou určeny pro péči laminátových plovoucích podlah. To také znamená, že žádné agresivní, alkoholické prostředky, které jsou určeny k jinému užití, než právě na laminátovou plovoucí podlahu. Většinu šmouh odstraníme vhodným čističem právě určené na tuto krytinu.
  8. Co je také důležité abychom měli na paměti: nepoužívejme žádné tekuté písky, drhnoucí prostředky, vosky na podlahy a jiné politury. Zakalí to veškerý vzhled Vaší podlahy a bude velmi náročné vrátit do původního stavu, pokud vůbec tato varianta bude možná.
  9. Chcete strojové čištění? Nechte tuto práci na odbornících, protože i toto má svůj postup a materiály, které běžně v domácnosti nemáme. Jsou firmy, které Vám zaručí kvalitu práce a ještě i výsledek čistoty správnými postupy a materiálem.
  10. Pokud se nám stane, že máme nějaký vryp, nebo škrábanec na laminátové plovoucí podlaze, tak i tento problém se dá většinou řešit. Existují i se volně prodávají sady pro povrchovou úpravu těchto estetických vad, které se přihodili během užívání. V sadě je vždy podrobný návod a popis práce, pokud se Vám zdá, že tuto práci necháte na odborníkovi, je to správné rozhodnutí. Některé, podlahářské firmy mají i ve svém sortimentu takzvané opravné vosky. Zavolejte tedy odborníka na profesionální konzultaci a popřípadě i pomoc.

Těchto deset bodů k údržbě laminátové plovoucí podlahy jsou za běžného provozu, pokud se Vám zdá, že je to vyšší míra znečištění, tak kontaktujte specialisty popř. podlaháře, výrobce.

Může vás zajímat: