Dilatační spáry u laminátové plovoucí podlahy

Proč a kde se vytvářejí dilatace?

Dilatace umožňují pohyb laminátové podlahy, respektive rozměrové změny podlahy s měnící se teplotou a vlhkostí, tak aby mohla krytina mít plovoucí systém. Dilatace je nezbytně nutná ve všech místech, kde se laminátové podlaha dotýká stěn, či jiných pevně s podkladem spojených detailů, jako například vedené ústředního topení, nebo fankojlu u francouzského okna, práh ve dveřích každé místnosti a podobně. Dilatace je nezbytná pro správnou funkci laminátové podlahy a nelze ji opomenout u každé pokládky laminátové plovoucí podlahy, proto pokud máte např. 3 místnosti které navazují na společnou chodbu, musíme v každém vstupu vytvořit dilatační spáru, neprotahujte pokládku laminátové plovoucí podlahy  bez dilatačních spár.

Co s dilatačními spáry?

Dilatační spáry, které máme mezi místnostmi, nebo i v jiných místech zakryjeme přechodovými lišty které jsou různých šířek, tak abychom mohli dilatační spáru celou zamaskovat jsou oblé, nebo ploché, také je rozdělujeme na kategorie samolepící, šroubovací, šroubovací – narážecí. Můžeme je vybírat dle podobného dekoru s podlahovou krytinou, nebo je můžeme ladit k barvě kování dveří či v barvě doplňkům vybavení místností.

U fankojlů (PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ), nebo jiných spár které nám vznikly, může i u schodiště, nehodící se nám pro klasickou přechodovou lištu máme možnost využít tak zvaných ukončovacích profilů opět s různými výškami, šířkami. V prodejně, vzorkovně Vám pomohou odborně poradit a pomoct s výběrem vhodného profilu pro dané dilatační spáry.

Obvodová dilatace?

Dilatační spára musí být i kolem obvodu místnosti. U všech stěn, nejen u přechodů. Tyto dilatace by měli mít minimálně cca 10 mm od stěny ke krytině. Opět jsou důležité pro plovoucí systém podlahy, aby měla krytina svojí vůli pracovat a pohybovat se, tak jak je zapotřebí. Pokud by dilatace nebyla, neměla by podlaha kam uhnout, začala by nám praskat tlakem ve spárách. Kolem podlahy se potom připevní obvodové lišty, které zakryjí dilatace kolem stěn, které se připevní kolem zdí a lemují podlahu.

Dilatační spára

Může vás zajímat: