Proč koupit vinylovou podlahu?

Vinylové podlahy patří k těm vůbec nejoblíbenějším typům podlahových krytin. Jaké jsou nejnovější trendy v této sféře?

Ve vinylu se spojují vlastnosti přírodních i syntetických materiálů. Podlahy jsou velmi příjemně měkké, hřejí, charakterizuje je velmi kvalitní mechanická odolnost a nejsou ani příliš náročné na údržbu jako například podlahy dřevěné.

Vinylová podlaha se na trh dodává v roli, která je u větších prostor celoplošně lepená, případně v podobě dílců se zámkovým systémem. Takto položená podlaha je známá jako tzv. plovoucí. Výhodu má především ve snadné a rychlé montáži a opravě. Podobně jako ji lze jednoduše sestavit se dá zase rozebrat, například v případě, že se stěhujete. Vícevrstevnaté podlahy typu multilayer navíc nevyžadují žádnou podložku, tuto funkci při instalaci zastupuje korek.

Mimo to je vinyl dostupný v celé řadě dekorů. Unikátní 3D technologie výroby umožňuje velmi věrně napodobit dřevo, kámen, keramickou dlažbu, luxusně působící mramor a mnoho dalších povrchů. Na pohled je možné vytvořit i variantu lesklou nebo matnou. Vysoká kvalita provedení zaručuje, že často na pohled prakticky není šance poznat, že se jedná o napodobeninu, jako je tomu kupříkladu u stylových podlah Parador.

Laminát, vinyl a PVC aneb kde je rozdíl v umělých podlahách

Měkčené PVC neboli linoleum je tradičním typem podlahy. Vinyl je z hlediska výrobního postupu v podstatě totožným materiálem. Potřeba od sebe tyto dva typy krytin odlišit vznikla zejména právě s výše citovaným inovativním postupem pokládky do jednotlivých dílců.

Umělý laminát pak vznikl primárně jako levnější imitace podlahy dřevěné. Povrch na pohled podobný dřevu zde imituje dekorační fotopapír. Laminát ale nemusí napodobovat výhradně dřevo, ale podobně jako vinyl i další typy materiálů. Jeho podstatnou nevýhodou je zejména vysoká citlivost vůči vlhkosti. Z tohoto důvodu je náročnější i údržba, pakliže potřebujeme podlahu setřít, vždy je nutně použít jen specializované čisticí prostředky.

Vinylové podlahy aktuálně

Stále větší počet lidí dbá vzhledem ke své časové vytíženosti hlavně na kritérium snadné údržby. Proto přicházejí speciální podlahy vyznačující se zvýšenou odolností, a to nejen vůči mechanickému opotřebení, ale také vůči vlhkosti, jako je tomu v řadě HydroCork.

Podlahy lze dodat na trh v obou hlavních systémech, to znamená jak v provedení lepeném, tak i click, tedy v podobě zámků. Současně lze jejich zatížení dimenzovat do klasických obytných prostor a také do komerčních objektů. Takové jsou třeba podlahy ze série wineo® DESIGNline, které v sobě spojují moderní vzhled a praktické vlastnosti. V běžné domácnosti vydrží podlaha dokonce i působení malých dětí nebo domácích mazlíčků.

Vzhledem k vysoké odolností lze tyto podlahy doporučit i do silně exponovaných částí bytu, jako je kuchyně nebo koupelna. Jde tak o ideální krytinu vhodnou do rodinného domu. A to i vzhledem k tomu, že její skvělé termoizolační schopnosti lze násobit instalací podlahového vytápění.

Díky tomu je varianta Thermofix vhodná také do dětských pokojů. Zde vhodně uplatníte nejen její dlouhou životnost, ale rovněž i dobrý teplotní vjem. Podlaha nestudí a je tedy vhodná i tam, kde se dá předpokládat, že si děti budou často hrát na zemi.

Z hygienických důvodů má smysl v tomto případě i upřednostnit vinyl před kobercem, byť z hlediska zachování teplotní pohody se rovněž jedná o oblíbenou možnost . V této podlahové krytině se nemohou držet roztoči a prach, tudíž je vhodná dokonce i pro alergiky. Je zdraví zcela neškodná, neuvolňují se z ní žádné škodlivé látky. Díky tomu je vysoce šetrnou volbou i z hlediska přístupu k životnímu prostředí.

Může vás zajímat: