Podlaha z vinylu vs. z keramických dlaždic

Dlaždice jsou ideálním řešením podlahy v moderní domácnosti. Jsou elegantní, moderní a snadno se uklízí. Zjištění rozdílů mezi vinylem a dlážděním Vám umožní se správně rozhodnout, jaký typ do které místnosti zvolit.

Funkce dlaždic

Dlaždice jsou navrženy tak, aby poskytovaly pohodlné, funkční a praktické řešení podlahy, a to ať už jsou vyrobeny z jakéhokoli materiálu. Vyrábí se v malých velikostech, s nimiž se lépe pracuje než s velkými, a dají se snadno dále seříznout, což je výhodné pro domácí kutily. Jejich všestranná povaha je ideální pro majitele domů, kteří si chtějí renovovat své obydlí.

Vinylové dlaždice

Vinylové dlaždice jsou vyrobeny z uretanového plastu a opatřeny vzorem, který působí dojmem pravých dlaždic. Jsou k dostání v různých velikostech, strukturách a barvách. Bývají samolepící nebo s přiloženým lepidlem ve spreji, a k jejich instalaci není potřeba zvláštní nástroje. Vinylové dlaždice lze snadno položit a v závislosti na kvalitě plastu bývají i velmi odolné vůči opotřebení.  Jsou navíc relativně levné ve srovnání s tradičními podlahovými dlaždicemi.

Pro a proti vinylových podlah

Vinylové dlaždice se snadno pokládají a nevyžadují zdlouhavé schnutí jako je tomu u spárovací malty. Napodobují jiné povrchy, např. dřevo, avšak za nižší cenu. O pohodlí a životnosti podlahy ale rozhodne kvalita samotného plastu. Vinylové podlahy jsou dostatečně odolné, aby vydržely každodenní používání, ale ostré předměty je mohou poškrábat. Ačkoli jsou odolné vůči vlhkosti, veškeré rozlité tekutiny musíte okamžitě setřít, aby se tekutina nedostala mezi spoje a neoslabila lepidlo. Když pokládáte vinylové dlaždice, podklad musí být zcela čistý a suchý. Jinak lepidlo pořádně nezaschne a nedostatky se objeví na povrchu – pokud ovšem vinyl není dostatečně tlustý.

Keramické dlaždice

Keramické dlaždice jsou vyrobený z keramické hlíny, ať už červené nebo bílé, a pak vypáleny v peci, aby ztvrdly. Kvůli odolnosti mohou být glazovány a pak ozdobeny barvami a vzory.  Nejsou tak tvrdé jako porcelánové dlaždice, díky čemuž se snadněji řežou a lépe se s nimi pracuje. K předem připravené podlaze se lepí pomocí spárovací malty a je s nimi více práce než s vinylovými dlaždicemi.

Pro a proti keramických dlaždic

Keramické dlaždice jsou moderní, elegantní a mnohem dražší než vinylové dlaždice, avšak díky nim Váš majetek získá na hodnotě. Jsou velmi odolné vůči opotřebení, takže jsou obzvláště vhodné na místa s velkým provozem, zároveň jsou ale náchylné k uštípnutí, např. pokud na ně něco těžkého spadne. Není jednoduché je položit, proto odborník radí pozvat si na tuto práci profesionála, což ale znamená výdaj navíc.

Může vás zajímat: