Výhody korkové podlahy

Korková podlaha si pro své skvělé vlastnosti získává stále více fanoušků i v Čechách. Co je na ní tedy tak skvělé?

Tak například, korková podlaha nepřitahuje prach a nedrží nečistoty a proto je vhodná pro alergiky a také do rodiny s domácími zvířaty. Přirozená struktura korku obsahuje miliony buněk, které zajišťují nejen vynikající pružnost a zvukovou izolaci, ale i tvorbu vlastního tepla.

Ekologové zase ocení fakt, že kvůli korku není potřeba kácet žádné stromy, protože tento materiál pochází z kůry středomořského korkového dubu.

Téměř dokonalý materiál

Korek je lehký, stlačitelný, pružný, nenasákavý, má nízkou tepelnou vodivost, vykazuje značnou mechanickou pevnost a odolnost. Dobře izoluje tepelně i akusticky. Časem se nepropadne ani nedegraduje, odolává plísním a chemikáliím, je netoxický, při hoření nevznikají nebezpečné emise.

Tyto vlastnosti vyplývají z podstaty materiálu, kůry korkového dubu Quercus Suber, který se pěstuje zejména v Portugalsku, ale roste i na Korsice, Sardinii, v Itálii a Severní Africe. Kůra se odloupne ze stromu a pak devět let zase dorůstá. Odloupnutá kůra se drtí, spojuje pojivem, lisuje a stabilizuje při teplotě 90 stupňů Celsia. Jeden krychlový centimetr lisovaného korku obsahuje 30 až 40 milionů buněk, z poloviny vyplněných vzduchem. Jejich stavba je právě nositelem typických vlastností korku.

Dá se poškodit?

Když se poškodí povrchová úprava, může se korková podlaha zašpinit, nic jiného se jí však nestane. Nedá se prošlapat. Jako důkaz mohou posloužit renovace starých korkových podlah – po přebroušení průmyslovou bruskou a nanesení čtyř vrstev laku vypadají stejně, jako když se před desetiletími pokládaly. Klíčem je tedy kvalitní povrchová úprava a častá údržba.

Pár nevýhod

Nevýhod korkové podlahy není mnoho, ale jsou. Musíme počítat s tendencí materiálu k zesvětlení vlivem slunečního záření. Při přestěhování nábytku se pak objeví tmavší ohraničené plochy právě tam, kde na ně nedopadalo světlo. Když na ně působí světlo, časem se odstín podlahy zase sjednotí. Podlaha z masivního korku se dá samozřejmě přebrousit, aby se obnovila původní barva v celé ploše, ale není to nutné.

Vůči mechanickému poškození je korek odolnější než dřevo, neodolá však úplně všemu, například posunování nábytku na kovových nožkách v něm může zanechat rýhy.

Někdo by za nevýhodu považovat i omezený výběr vzorů korkových podlah. Přesto je možné vybírat z hrubších a jemnějších vzorů a v poslední době i z barevných prvků, z nichž se dají skládat libovolné dekory – šachovnice, pruhy, bordury.

Oproti dřevu je korek méně náchylný na poškození vlhkem a teplotními výkyvy, protože je pružný. Záleží však na kvalitním přilepení a překrytí lakem. Nepříznivá vůči korku může být vlhkost působící zespodu, například když se podlaha položí v novostavbě na nedostatečně vyschlý beton.

Může vás zajímat: